zdrowy styl życia

Zdrowy tryb życia – co zrobić, aby tym razem się udało?

Chcecie być zdrowsi, sprawniejsi i szczęśliwsi, ale w Internecie jest mnóstwo sprzecznych ze sobą porad i nie wiecie co zrobić. Czy trzeba włączać magiczny składnik diety, a może należy zrezygnować z glutenu, nabiału, itp., aby w końcu osiągnąć upragniony efekt? Zdrowy tryb życia to wynik mądrych wyborów, nawyków oraz szczypty szaleństwa potrzebnej dla zachowania równowagi. Poznaj moich kilka trików, które pomogą Ci wytrwać.

Zdrowy tryb życia – a co to takiego?

Jest wiele sprzecznych teorii na temat zdrowego trybu życia – dla jednych jest specjalna dieta – wegetariańska, wegańska, paleo; dla innych nie ważne co się je, byleby się makro zgadzało. Prawda jak zwykle jest gdzieś po środku.

Z własnego doświadczenia wiem ile lat spędziłam na różnych dietach, kombinując jak koń pod górę, aby tylko zobaczyć upragnioną liczbę na wadze. Czy byłam zdrowsza i szczęśliwsza? Hmmm… Musiałam dojść do na prawdę grubej i wysokiej ściany i wiele rzeczy sobie przemyśleć. Owszem – alergie pokarmowe nie pozwalają mi rzucać się na wszystko na co czasem mam ochotę i pod tym względem muszę się jednak kontrolować. Ale dla mnie zdrowy tryb życia to coś więcej niż tylko jedzenie. To czas na wypoczynek i regenerację, to czas na spacer i wygłupy z bliskimi. To życie daną chwilą i nie zamartwianie się tym co będzie.

Zapytacie – co zrobiłam, że zaczęłam zmieniać nastawienie? Powiecie, że to głupie, ale pewnego dnia poszłam na spacer – długi spacer (pisałam o tym w poście https://asiagotuje.com/idz-na-spacer-i-zmien-swoje-zycie-to-prostsze-niz-myslisz/), potem poszłam na kolejny i kolejny. Nagle czas, który spędzaliśmy we dwoje zaczął się zmieniać – zaczęliśmy więcej rozmawiać o tym co boli i wkurza, a także o tym jak fajny był dzień. Co przeczytaliśmy, co fajnie byłoby wprowadzić do codziennej rutyny i tak się potoczyło…

Decyzje czy nawyki?

Całe nasze życie to tysiące różnych nawyków – mniej lub bardziej zakorzenionych. To w jaki sposób zachowujemy się, jemy, to nic innego jak nawyki, a nie świadome decyzje, jak dotąd myślałam.

Pewnego dnia podejmujecie decyzję, że od poniedziałku będziecie zdrowo jeść, ćwiczyć, itd. Poniedziałek nadchodzi, a Wy jesteście przerażeni, bo sobie nie poradzicie. No pewnie, że nie! Bo jak zmienić wiele nawyków zakorzenionych przez większość życia w ciągu jednego dnia? Moim zdaniem to niemożliwe.

Nasza silna wola, to mięsień, który trzeba regularnie ćwiczyć, aby dane zachowanie weszło nam w nawyk. Pamiętacie jak uczyliście się jazdy na rowerze? Ile czasu Wam to zajęło? Gdy po miesiącach lub latach nie jeżdżenia wsiadacie na 2 kółka, wciąż pamiętacie jak się to robi. Podobnie jest ze zdrowymi nawykami. Trzeba ćwiczyć i próbować nawet wtedy, gdy coś nie idzie po myśli i upadacie. Należy wstać, poprawić koronę i zacząć jeszcze raz.

zdrowy styl życia - odpoczynek

Reguła małych kroków

No dobra… zacznę teraz mówić bezpośrednio do CIEBIE, bo mówimy tu o Tobie, a nie o wszystkich osobach dookoła. To Ty chcesz prowadzić zdrowy tryb życia

Nie rzucaj się na totalną metamorfozę swojego życia. Uważam, że warto usiąść i przeanalizować swoje codzienne nawyki i MAŁYMI krokami je zmieniać. Na każdy z tych małych nawyków poświęć minimum tydzień lub dwa, aby wszedł w krew i nie był zbyt uciążliwy. Jeśli wciąż sprawia problem – nie wprowadzaj kolejnej zmiany, bo zaczniesz się frustrować, a wtedy prawdopodobieństwo porzucenia zmian będzie bardzo duże.

  1. Jeśli problemem jest Twoje żywienie – poświęć przynajmniej tydzień, aby spisać jak wyglądają Twoje posiłki i w jaki sposób je spożywasz (czytając dokument, oglądając tv, itp). W pierwszym tygodniu zamień słodkie napoje na wodę – miej butelkę zawsze przy sobie i popijaj małymi łyczkami przez cały dzień. Nawet się nie obejrzysz jak Twoja cera zacznie się poprawiać, a energia do życia wracać. W kolejnych tygodniach wyeliminuj gotowe przekąski typu słodkie batoniki, paluszki i co tam jeszcze lubisz podjadać – zamień je na owoce, chrupiące warzywa i małą garstkę orzechów. O tym jak utrzymać zdrową dietę poza domem opiszę w osobnym poście.
  2. Zacznij się ruszać. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś / łeś nie musisz od razu zapisywać się na crossfit! Zacznij chodzić – dużo chodzić. Po małe zakupy w pobliskim sklepie przejdź się na piechotę. Wysiądź przystanek wcześniej, a zamiast kolejnego odcinka serialu na Netflixie idź na dłuższy spacer z partnerem, przyjaciółką, psem lub po prostu samotnie jeśli tego potrzebujesz. Uwierz, że gdy poczujesz przypływ energii zapragniesz więcej się ruszać – może bieganie, rower, siłownia lub cokolwiek co sprawi Ci przyjemność – trening kilka razy w tygodniu podniesie poziom endorfin przez co pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, ciało i sen.
  3. Wyśpij się! Tak to takie proste! Sen jest kluczowym elementem optymalnego zdrowia. Jego niedobór powoduje podniesienie kortyzolu – hormonu stresu, rozdrażnienie, brak sił do jakichkolwiek aktywności, co z kolei powoduje, że częściej sięgniesz po słodką lub tłustą przekąskę, kofeinę, gazowany napój i wszystko co choć na chwilę da Ci odrobinę energii. Błędne koło, prawda?
  4. Zdrowy tryb życia to również szczypta szaleństwa, więc raz na jakiś czas nie odmawiaj sobie wyjścia do restauracji, zjedzenie popcornu w kinie czy kawałka babcinego ciasta. Znajdź w tym wszystkim równowagę i pamiętaj o zasadzie 80/20, gdzie w 80% stosujesz się do powyższych wskazówek i zdrowej diety, a 20% stanowią te małe szaleństwa.

Perpetum mobile

Tą listę można by mnożyć i dodawać kolejne kroki, zwłaszcza jeśli poprawiasz swoją dietę. Wprowadzanie nowych, zdrowych nawyków zacznie przekładać się na inne sfery życia – naukę nowych umiejętności, rozwój hobby, lepsze zarządzanie funduszami.

Jakie macie doświadczenia z wprowadzania zdrowych nawyków? Robiliście wszystko na hurra i szybko polegliście czy wręcz przeciwnie? A może powoli wprowadzaliście nowe pomysły? Opowiedzcie coś o sobie – czekam na Wasze historie 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.