produkt bezglutenowy

Dieta Bezglutenowa – podstawowe produkty

Kiedy dowiadujesz się, że z jakiegoś powodu nie możesz jeść produktów glutenowych, pierwsze co przychodzi Ci do głowy to: “no dobra, ale gdzie ja znajdę ten gluten? W jakich produktach się znajduje?” Gdy już Cię ktoś uświadomi to sobie myślisz: “o żesz ty, ożeszku! To co ja teraz będę jeść??!!”

Spokojnie, ja też myślałam..
Najgorsze co możesz zrobić, to zamienić produkty glutenowe, na ich bezglutenowe odpowiedniki, które często nafaszerowane są całą tablicą Mendelejewa.. Oczywiście, od czasu do czasu, takie gotowe ciasteczko nie zaszkodzi.

Ze swojego doświadczenia osoby z nietolerancją glutenu (to nie to samo co celiakia, która jest chorobą wrodzoną), podpowiem Ci na co zwracać uwagę i co MOŻESZ JEŚĆ. Dieta bezglutenowa, to przede wszystkim:

  • warzywa i owoce – wszystkie!
  • orzechy – pod warunkiem, że nie są z dodatkami 😉
  • mięso i ryby – jeśli jadasz
  • nabiał – ale czytaj czy czegoś nie zawiera
  • jajka
  • ryże (w tym wafle ryżowe z oznaczeniem, że są bez glutenu – często ratują życie), amarantus, komosa ryżowa oraz następujące kasze: jaglana (moja ukochana) i gryczana
  • rośliny strączkowe
  • dobre oleje i oliwy – ja najbardziej lubię dobry olej kokosowy, oliwę z oliwek czy masło klarowane

Pamiętaj tylko, że jeśli masz celiakię, musisz dokładnie sprawdzać czy np. na opakowaniu naturalnie bezglutenowej kaszy jaglanej nie ma oznaczenia, że produkt MOŻE ZAWIERAĆ ŚLADOWE ILOŚCI GLUTENU, bo to może być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia.
produkt bezglutenowy

Ja mam “tylko” nietolerancję, więc aż tak na to nie patrzę 😉

Jeśli koniecznie chcesz kupić jakiś gotowy produkt, to czytaj etykiety. Ja tego nie robię, bo nie kupuję gotowców 😉 Uwierz mi, że w ten sposób gotuje się banalnie prosto! Wystarczy kasza czy ryż i warzywa. Kombinuj i próbuj!

PAMIĘTAJ!
Często, jeśli masz nietolerancję glutenu, możesz mieć również uczulenie na mleko lub/i jajka. Ja muszę również uważać na kukurydzę, dlatego jadam ją w minimalnych ilościach.

Jak widzisz na tej liście nie ma gotowych produktów, słodyczy i ciasteczek. Jeśli chodzi o czekoladę, to wyjątkowo polecę naszą polską Goplanę, która ma dobre czekolady (a zwłaszcza gorzką) w bardzo dobrych cenach.
Odżywiając się w ten sposób, nie tylko poprawisz swoje zdrowie, ale również przy okazji możesz schudnąć, o ile zachowasz umiar w ilości zjadanego jedzenia 😉

Pamiętaj, że produkty z certyfikatami BIO czy ECO nie oznaczają, że są bezglutenowe i nie musisz ich kupować, aczkolwiek są produkty, za które warto więcej zapłacić, jak np. dobry olej kokosowy, ale o tym kiedy indziej.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości to pisz – postaram się pomóc na tyle, na ile będę potrafiła.

P.S. Nie martw się! Da się żyć bez glutenu, nawet wychodząc na miasto coś zjeść – zamiast pizzy czy makaronu, wybierz np. sałatkę, risotto lub mięso bez panierki z warzywami. Możesz też po prostu spytać obsługę co mogliby Ci polecić lub dopytaj czy w daniu nie ma glutenu.

Życzę Ci dużo siły i samozaparcia, bo wiem, że początki są bardzo trudne, ale uwierz mi – WARTO! I pamiętaj, że wszystko będzie dobrze 🙂