Budyń jaglany to super alternatywa dla kupnych proszków. Sprawdź koniecznie ten przepis!
Pomysł na budyń jaglany, zrobi nie tylko za deser, ale też normalny posiłek pełen dobrych węglowodanów, błonnika i tłuszczy. Całość bezglutenowa i wegańska, a czas wykonania to maksymalnie 40 minut (możliwe, że to mniej niż wybranie się do sklepu po coś słodkiego?) Co Wy na to?
Przepis na budyń jaglany (2 porcje):
- 100 g kaszy jaglanej (przed ugotowaniem)
- 1,5 szklanki mleka (ryżowego naturalnego bez cukru, owsianego, sojowego lub zwykłego)
- 1 łyżka wiórków kokosowych plus trochę do udekorowania
- 1 łyżeczka gorzkiego kakao
- Kilka śliwek suszonych bez pestek (ok. pół kubka)
- Odrobina soku z cytryny
- Prażone orzechy (u mnie nerkowce)
- Ksylitol, miód lub syrop klonowy do posłodzenia
Wykonanie:
- Kaszę jaglaną płuczemy na sicie i przelewamy wrzątkiem do pozbycia się goryczki
- Zalewamy ją 1 kubkiem mleka (pozostałą część odstawiamy na później), wsypujemy wiórki kokosowe i gotujemy ok. 20 minut (1 porcję kaszy gotujemy w 2 porcjach płynu)
- W międzyczasie śliwki zalewamy wrzątkiem na ok. 10 minut do zmięknięcia
- Śliwki miksujemy z odrobiną soku z cytryny i odrobiną pozostałej wody
- Gdy kasza się ugotuje przekładamy lekko przestudzoną do naczynia blendera, dodajemy pozostałe mleko, łyżeczkę kakao i miksujemy na gładką masę
- Mleko ryżowe jest dość słodkie, dlatego sprawdzamy w międzyczasie poziom słodkości masy i dodajemy ksylitolu do smaku (ja dałam tylko małą łyżeczkę)
- Przekładamy do pucharków, wykładamy na wierzch nasze powidła, posypujemy wiórkami kokosowymi oraz prażonymi na suchej patelni orzechami
Kaszę możecie zmiksować bez dodawania kakao, a w zamian w to miejsce dać laskę wanilii – możliwe, że całość wyjdzie pyszniejsza! ?
Smacznego!
Jeśli cierpisz na insulinooporność, musisz być bardzo ostrożna/ostrożny. Poprzedź posiłek warzywami lub błonnikiem, który zablokuje szybkie wchłanianie cukru do krwi.